Geometrický plán je technickým podkladem pro provádění změn v katastru nemovitostí. Pokud je třeba změnu vyznačit v katastrální mapě, je nutnou součástí podání i geometrický plán. Jedná se zejména o případy, kdy dochází k:
- rozdělení pozemku a změně hranice pozemků
- vyznačení budovy nebo změně obvodu budovy
- zpřesnění nebo opravě hranic pozemků
- vymezení rozsahu věcného břemene k částí pozemku
Geometrický plán se vyhotovuje vždy ke konkrétnímu účelu a zobrazuje změnu, která má být vyznačena v katastru. Může se jednat o změnu, která již byla v minulosti provedena, ale dosud není zapsána v katastru (např. zjištěnou při revizi katastru), nebo o navrhovaný záměr (např. o oddělení části pozemku za účelem prodeje).
Postup při vyhotovení geometrického plánu
Geometrické plány vyhotovují živnostníci a společnosti podnikající v oboru zeměměřických činností (vyhotovitelé). Zpracování a podoba geometrického plánu jsou dány vyhláškou č. 357/2013 Sb. (katastrální vyhláška) v ustanoveních § 79 až 86 a přílohami 17 a 18. Postup se v konkrétních případech může lišit, má však tyto základní fáze:
- Vlastník pozemku, popř. ten, kdo má zájem na provedení změny v katastru, se s vyhotovitelem geometrického plánu dohodne na tom, co má být zapsáno do katastru, tedy jaký geometrický plán má být vyhotoven.
- Vyhotovitel obdrží od katastrálního úřadu potřebné podklady – zejména aktuální katastrální mapu, informace o dotčených nemovitostech a vlastnících, výsledky dřívějších zeměměřických činností atd.
- Nutným krokem je dále provedení měření v terénu. Např. pokud má být rozdělen pozemek, je třeba novou hranici vyznačit v terénu a provést její zaměření s danou přesností. V některých případech katastrální vyhláška předepisuje i informování, popř. přizvání vlastníka sousedního pozemku, je-li jeho hranice dotčena.
- Na základě zaměření vyhotovitel vypracuje geometrický plán, který podléhá ověření autorizovaným zeměměřickým inženýrem podle zákona č. 200/1994 Sb. (zeměměřický zákon). Ověřením stvrzuje, že uvedené údaje odpovídají skutečnosti.
- Autorizovaný zeměměřický inženýr následně předá geometrický plán katastrálnímu úřadu k potvrzení. Katastrální úřad přezkoumá, zda má potřebné náležitosti požadované katastrální vyhláškou a zda jsou správně očíslovány parcely. Správní lhůta je v tomto případě 10 dní. V této fázi nedochází k žádné změně v katastru. Jde zatím o navrženou změnu, která bude provedena až na návrh vlastníka.
- Vyhotovitel může následně předat geometrický plán ověřený autorizovaným zeměměřickým inženýrem a potvrzený katastrálním úřadem vlastníkovi.
Postup zjednodušeně shrnuje následující schéma:
S ohledem na nutnost vyhodnocení podkladů, provedení měření a potvrzení katastrálním úřadem se doba vyhotovení geometrického plánu pohybuje v řádu několika týdnů.
Obsah geometrického plánu
Geometrický plán tvoří:
- grafická část (obsahuje znázornění změny červenou barvou na podkladě aktuální katastrální mapy)
- výkaz dosavadního a nového stavu (obsahuje údaje o dotčených parcelách – druh a způsob využití pozemku, výměry, číslo listu vlastnictví)
- výkaz údajů BPEJ (obsahuje údaje o bonitovaných půdně ekologických jednotkách u zemědělských pozemků)
- seznam souřadnic (obsahuje souřadnice bodů změny v závazném systému JTSK)
- popisové pole (obsahuje základní údaje jako číslo plánu, katastrální území a údaje o ověření a potvrzení)
Forma geometrického plánu
Geometrický plán se od roku 2014 vyhotovuje v elektronické podobě jako soubor ve formátu PDF/A s elektronickými podpisy autorizovaného zeměměřického inženýra a pracovníka katastrálního úřadu pověřeného potvrzením. Pro účely zápisu do katastru lze použít tuto elektronickou formu (viz článek o elektronických podáních). Autorizovaný zeměměřický inženýr může rovněž převést elektronický geometrický plán do listinné podoby.
Má-li být geometrický plán použit jako součást vkladové listiny, musí být ve stejné formě jako samotná listina, aby bylo možné jejich neoddělitelné spojení. Je třeba se s vyhotovitelem dohodnout na formě předání geometrického plánu s ohledem na budoucí zápis do katastru. Je důležité mít na paměti, že geometrický plán není možné konvertovat do elektronické podoby postupem podle zákona č. 300/2008 Sb. Rovněž není možné vyhotovení ověřených kopií postupem podle zákona č. 21/2006 Sb. Ověřené kopie může vytvářet pouze autorizovaný zeměměřický inženýr, přičemž se nemusí jednat o toho, který ověřil daný geometrický plán.
Spojení geometrického plánu s listinou
V případě zápisu práv do katastru musí být geometrický plán neoddělitelně spojen s vkladovou listinou. V listinné podobě je takovým spojením např. sešití sešívačkou a přelepení v místě spojení označené razítkem nebo podpisem. V elektronické podobě lze postupovat obdobně např. tak, že geometrický plán ve formátu PDF/A bude vložen do vkladové listiny ve formátu PDF. Vznikne tím jeden soubor, který bude podepsán elektronickými podpisy účastníků.
Geometrický plán a jeho použitelnost
Obecně není z hlediska časového použitelnost geometrického plánu nijak omezena. Platí však, že musí být technicky způsobilý pro provedení změny v katastrální mapě. To znamená, že musí navazovat na aktuální stav katastrální mapy. Pokud např. mezi vyhotovením plánu a jeho předložením k zápisu došlo ke změně hranic, na které má být změna navázána, nelze již geometrický plán použít. Rovněž není možné použít starší geometrické plány, které neobsahují seznam souřadnic lomových bodů nových hranic v systému JTSK.
HLAVNÍ BODY:
- geometrický plán je technický podklad pro provedení změny v katastru
- samotným vyhotovením geometrického plánu nedochází k žádné změně v katastru
- změna je v katastru provedena až po předložení geometrického plánu a příslušných listin k zápisu (v případě zápisu práv musí být geometrický plán pevně spojen s listinou)
Obdržela jsem od kupujícího, resp. jeho geodeta návrh geometrického plánu. Jedná se o oddělení pozemku za účelem prodeje a tento návrh mám odsouhlasit, než bude vypracován finální geometrický plán pro katastr. Na návrhu je naznačena nová hranice a v tabulce uvedena celková plocha nově vzniklého pozemku. Nejsou tam ale uvedeny jednotlivé rozměry (je to lichoběžník, resp. téměř obdélného tvaru). Je to tak vpořádku?
Ano, geometrický plán slouží pro vyznačení změny. Mají v něm být uvedeny pouze míry vztahující se k nově vyznačované (červené) hranici. Pokud potřebujete rozměry celého pozemku, je třeba požádat geodeta o jiný podklad, např. zaměření skutečného stavu, ve kterém vyznačí požadované rozměry.